Kam se vydat na výlet během dovolené v Turecku?

Plánujete toto léto navštívit Turecko? V tom případě byste si do seznamu povinných návštěv měli připsat i tyto turecké pláže, historické památky, přírodní krásy či místa, která nabízejí vše dohromady.

1. Patara

Nedotčené místo. Přesně tak by se dala v krátkosti nazvat Patara – nejdelší pláž v Turecku. Na délce 18 kilometrů zde kromě stylových kaváren narazíte na minimum zásahů člověka.

Turistický ruch se tu ještě nestihl usadit, proto se připravte na ničím nerušené výhledy a klidné sledování západů Slunce.

Kolem pláže se rozprostírají duny, nádherné laguny a z jižního konce Patary se dostanete do starobylé Lykie. Zde můžete obdivovat skalnaté pohřebiště.

Pokud by se vám to zdálo málo a chtěli si svou dovolenou ještě více obohatit, z Patary se lodí klidně dostanete až na řecký Rhodos.

2. Kappadokie

Po návštěvě tohoto místa se budete cítit jako v pohádce, protože přesně takovou atmosféru vytvářejí vysoké skalnaté „komíny“. Mezi další obdivuhodné místa v této lokalitě patří obydlí vysekané do skal, které později zužitkovali i ranní křesťané.

Kromě návštěvy mnoha historických atrakcí toto místo nabízí příležitosti k překonávání strachu z výšek. Kromě poznávacích výletů se zde pro návštěvníky pořádají populární lety horkovzdušným balónem.

3. Princovy ostrovy

Tyto ostrovy jsou od Istanbulu vzdálené pouze hodinu cesty výletní lodí. Po příjezdu na ostrov vás překvapí přítomnost toho, co Istanbulu chybí – ticho a klid. Namísto aut se zde domácí i turisté pohybují koly, na koňských vozech nebo pěšky.

4. Nemrut

Toto významné historické místo je zvykem označovat i jako 8. div světa. Přes dvoukilometrová hora se nachází v jihovýchodní části Anatolie a proslavila se mohylou na uměle vytvořeném vrchu, kterou zdobí několik monumentální sochy.

Tou největší je podobizna krále Antiochos I. Na stranách ji doplňují sochy lvů, orlů a různých bohů z řecké, íránské a arménské mytologie.


Zajímavostí je, že jedna z nejvíce navštěvovaných tureckých atrakcí byla objevena až v roce 1881. Do té doby o mohyle na vrcholu hory věděli pouze místní obyvatelé.

5. Palác Ishak Paşa

Ishak Pasa Saraya je ojedinělou ukázkou toho, jak vypadaly turecké paláce v minulosti. Palác se nachází v prostředí skalnatých hor pouze 5 km od města Doğubeyazıt – nejvýchodnějšího okresního města Turecka.

Uvnitř historického komplexu, jehož architektura v sobě spojuje řadu stylů, se nachází přes 100 pokojů.

6. Pamukkale

Na tomto místě můžete obdivovat hned několik pozůstatků po starověké civilizaci, které jsou dnes součástí seznamu UNESCO. Za návštěvu určitě stojí archaické divadlo, muzeum či Kleopatřin bazén.

Kromě něj se zde nachází až 17 minerálních pramenů. Voda z nich vytvořila na travertinových terasách nádherné přírodní bazény s teplotou vody 35 ° C do 100 ° C.

Původní lázně s bazénem, ​​ve kterém se Kleopatra koupala, aby byla stále mladá a krásná, jsou památkou, kde se koupat sice nedá, ale pro návštěvníky slouží jeho realistická náhrada.

V současném Kleopatřině bazénu leží různé balvany a zbytky antických staveb, jejichž přítomnost dělá z obyčejného koupání velký zážitek.

V bazénu platí pravidlo, že pokud tam chcete relaxovat a omládnout, svým pobytem byste neměli rušit ostatní návštěvníky. To znamená, že skákání do vody či plavání různými styly byste si měli odložit na později.

7. Efez

Kdysi druhé největší město Římské říše dnes turisty láká svými historickými ostatky. Když město Efez patřilo Římanům, žilo zde asi 250 000 obyvatel. V současnosti sem návštěvníci přicházejí zejména kvůli jednomu ze sedmi divů starověkého světa – Artemidin chrámu.

Jinou vyhledávanou atrakcí je Celsusova knihovna či obrovské historické divadlo s kapacitou až 25 000 osob.

8. Ruiny města Ani

Za symbolické vstupné získáte možnost prohlédnout si pozůstatky středověkého hlavního města Arménského království. Město Ani leží na hranici s Arménií a dnes ho tvoří už jen ruiny původních budov, které se rozprostírají na holých pláních.

Ani kdysi patřilo mezi ty největší města v širokém okolí. Rozlohou a počtem obyvatel mohlo klidně soupeřit s Bagdádem či samotným Konstantinopolí.

Jediný život, který dnes ve městě panuje, patří hraniční hlídá a návštěvníkům. Zachovalo se zde mnoho náboženských staveb. Právě kvůli nim se Ani nazývalo i město tisíce kostelů. Od minulého roku je součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

9. Vodopád Tortum

Pokud se vydáte vyfotografovat před 50-metrový pás dopadající vody, můžete s čistým svědomím tvrdit, že máte fotografii s nejvyšším vodopádem v celém Turecku. Síla vodopádu je závislá od stejnojmenného jezera Tortum, které se nachází rovnou nad ním.


Svou plnou krásu nabízí v období mezi květnem a červnem, kdy je hladina jezera nejvyšší. V ostatních měsících je jeho proud minimální.

Už víte, o který z těchto výletů se rozšíří vaše nejbližší dovolená v Turecku? 😉