Kalábrie – perla Itálie s panensky nedotčenou přírodou

Kalábrie resp. Kalabrijský poloostrov patří k výjimečným krajům Itálie, hlavně pro svou panensky nedotčenou přírodu, průzračně čisté moře a bílé písečné pláže. Členité pobřeží, které je ideální pro potápění se nachází v oblasti Tropea a Capo Vaticano, zatímco jónské pobřeží nabízí úžasné podmínky pro surfování. Nenaleznete zde takové množství památek jako v ostatních oblastech Itálie, ale Kalábrie se vyznačuje malými historickými městečky, někdy až pitoreskními a vynikající kuchyní. Je to kraj, který určitě stojí za vidění.

Scilla

Za vidění stojí určitě Tropea, malebné historické městečko na skále nad mořem, pulzující čilým životem. Místní uličky lákají k procházce, a to zejména večer, kdy je ve městě daleko větší ruch než ve dne. K nákupům lákají místní obchůdky se suvenýry či s módou. Naleznete zde nepřeberné množství typických italských kaváren, v kterých se budete cítit jako opravdový „domorodec“.

 

Tropea

Při procházce městem si určitě nenechte ujít fascinující pohled na kostel Santa Maria dell´Isola, který se tyčí na skále přímo nad pláží. Za zhlédnutí ovšem stojí také historické centrum s paláci ze 17. a 18. století.

Santa Maria

Nádherná přírodní oblast Capo Vaticano je považována za nejkrásnější z celé Kalábrie, proslavily ji její písčité pláže, skalnaté útesy a křišťálové moře. Nachází se nedaleko historického města Tropea na nejzápadnějším skalnatém výběžku mezi zálivy Golfo di S. Eufemia a Golfo di Gioia Tauro. V těchto místech se do pobřeží zařezávají vysoké skály, které vytvářejí malé zátoky s romantickými písčitými plážičkami a průzračnou vodou. Na některé z pláží je možné se dostat pouze lodí nebo na šlapadle, které je možné si zapůjčit na některé z místních pláží. Capo Vaticano ale nabízí také nahlédnutí do tradičního jihoitalského způsobu života plného tradic, který zde ještě zůstaly zachovány. V létě se zde konají koncerty, divadelní a taneční představení i nejrůznější výstavy.

Capo Vaticano

Z jižně položených ostrovů Kalábrie dohlédnete až na Liparské ostrovy, jejichž součástí je i ostrov Stromboli který je známý především pro svůj stále činný vulkán, jehož aktivita probíhá v 15-20 minutových intervalech. Z Tropei se můžete vydat na lodní výlet na tento ostrov. Zejména za tmy, z místa zvaného Sciara del Fuoco, je k vidění úchvatný pohled na výbuchy sopky.

Stromboli

Ne nadarmo patří pláže v Kalábrii mezi nejkrásnějších na světě. V Kalábrii si každý přijde na své. Jsou zde jak velké písčité pláže, tak i malé romantické písčité plážičky mezi skalami. Moře je zde průzračně čisté a i ve velké hloubce je stále vidět na písčité dno, které místy lemují obrovské kameny.