surfařská pláž Tonel, západní Algarveské pobřeží

Jak dostat svou sportovně laděnou polovičku na válečku k moři

Ač to podle počasí nevypadá, je podzim. Venku se k zemi snáší barevné listí, na chodnících leží kaštany, sluníčko už nevyhřívá místa, kde jsme si v letních měsících na večer zvykli posedávat a vyhřívat se. Mohlo by se zdát, že už nikdo nepomýšlí na pobyt u moře, maximálně se vydá na poznávací zájezd. Jenže on má pobyt u moře právě na podzim obrovské kouzlo! Jedním z nich, je, že se k moři mohou vydat i páry, kde jeden „nesnáší“ povalování u moře a druhý zrovna nemiluje sport. Ve většině evropských přímořských destinacích se dá ještě koupat – moře je mnohdy teplejší než v létě – a zároveň teplota vzduchu je přijatelná pro všemožné druhy sportu.

Surf, plážová aktivita, která dá pořádně zabrat

Nejlepší je surf. Na letních poklidných vodách se začínají objevovat pořádné vlny. Že je vám 40 nebo 50? Jen si surf zkuste. Dvě hodiny s instruktorem a veškerou výbavou jmenovitě surfem a neoprenem, stojí v portugalském Sagres od 40 EUR. Lekce se odehrávají na plážích na západním pobřeží na tzv. Costa Vicentina, kam vás surfařská škola dopraví. V domku na pláži Cordoama vám vyberou neopren a přidělí prkno odpovídající vaší výšce. Ukážou jak ho nést, a pak už je na vás odpochodovat v plné surfařské „polní“ na rozcvičku na pláži. Pokud jste se nezahřáli při pochodu s prknem, určitě se vám to podaří při jógovém protahování.

Na suchu se člověk učí, jak se dostat do první pozice – v józe kobry – se spojenými chodidly a palci u nohou, které se dotýkají konce prkna. Že to není nic těžkého? Tak si to zkuste ve vlnách! Odtáhněte své plavidlo dostatečné daleko od břehu, počkejte na příhodnou vlnu, naskočte na něj a udělejte kobru. Aha, vlnka přišla trochu z boku, a kobru převrhla. Ještěže je prkno přivázané k noze. Znovu. Počkat na vlnu, naskočit, začít pádlovat, a jakmile se vlna dotkne palců u nohou, udělat kobru. Hurá, jedů! Již po prvních pokusech, začíná únava. Neopren, aby vám na tělo nepropustil studenou vodu, je dost těsný a do jisté míry omezuje pohyb. Na všechno proto vynaložíte dvojnásobné úsilí. Každopádně, pokud se vám podaří sjet alespoň jednu vlnu, zachvátí vás euforie. A zkoušíte zas a znovu. A co teprve, když v druhé části lekce zkoušíte způsob, jak se postavit. Natočit pánev, jedna noha postavit, druhá noha, váhu dopředu, pozice připomínající jógového bojovníka. Hm, tak na suchu by to šlo. A vodě? Teď si teprve člověk musí připravit na to, že se pořádně vymáchá. Udržet rovnováhu, mít sílu, dívat se dopředu, nebát se. Ale když se to alespoň na chvíli – rozumějte dvě sekundy – podaří, je to tak povznášející pocit.

Jaký má program nesportovec je nasnadě. Opalování, procházky po pláži, drink v plážovém baru, knížka či jógová rozcvička se surfu holdující polovičkou. Jedno odpoledne či celé dny strávené spolu a přitom každý po svém.

Nejlepší surfování v Evropě je v Portugalsku, Francii, Kanárských ostrovech, Anglii, ale třeba i na ostrově Karpathatos v Řecku, či ostrově Brač v Chorvatsku.

surfařská pláž na západním Algarveském pobřeží, Portugalsko
Pláž v Aljezur, Costa Vicentina, Portugalsko ©AlgarveTourismBureau

Kde pádla nejsou ruce

K dalším stále více oblíbeným přímořským sportům patří paddleboard. Dlouhé prkno ovládané stojícím veslařem je milovníkům vodních sportů na českých vodních plochách docela známé. Každopádně je něco jiného pádlovat na poklidné hladině jihočeského rybníka či pozvolně tekoucí řece, a na vlnách moře. Že byste lekci paddleboard zvládli suchou nohou, jako u nás, si můžete nechat zdát. Jenže vlny jsou výzva, kterou není nemožné překonat a pak je S.U.P. velký zážitek. Důležité je, že kromě asi 15 až 20 minutové instruktáže jak pádlovat nepotřebujete další školení a můžete prkno spustit na vodu. S.U.P. na moři je větší adrenalin a klade vyšší nároky na rovnováhu než na rybníce, kde v začátcích i vlny z proplouvající lodě představují nástrahu a jistotu, že se vykoupu.

Ani plavba na kajaku, nepotřebuje žádné velké instrukce. I tady platí, že vlnky aktivitě dodávají na atraktivitě. Osobně se kajak oceňuji, protože s malou lodičkou můžete zaplout do skrytých míst, třeba jeskyní, kam by se velkou lodí či motorových člunem při projížďce podél pobřeží nedalo zajet. Na moři, zejména v Atlantiku je potřeba dávat pozor na mořské proudy a nepouštět se moc daleko od břehu.
I při těchto sportech si lenošící polovička může užívat pláže a jiných výdobytků přímořského života pro požitkáře.

Krásná skalní útvary u města Lagos, Algarve, Portugalsko
Kajaky u skalních útvarů Ponta de Piedade, Algarve, Portugalsko

I kola patří na pláž

Cyklistika obecně zažívá obrovský boom v přímořských destinacích. A není to jen v Chorvatsku, kam se hodně jezdí na tzv. kolo-lodě. Podmínky pro cyklisty se stále více zlepšují i v takových destinacích jako je Řecko, Itálie, Španělsko či Portugalsko. Cyklostezky pro všechny druhy kol rostou jako houby po dešti. Propojují se s jinými evropskými trasami, jednoduše, je kde jezdit. Třeba v Portugalsku vedou stovky kilometrů podél rovinatého pobřeží i hornatým vnitrozemím. Podmínky uspokojí milovníky horských kol, silniček a ani sjezdů pro downhill není v pohořích Portugalska či na Madeiře málo. Organizátoři sportovních aktivit mají kola různých druhů, která ocení i ty nejnáročnější cyklisti.

To stejné platí pro pěší turistiku. Podél pobřeží, vnitrozemím historickými vesničkami, loukami, pohořími eukalyptovými i háji korkových dubů vedou stovky kilometrů stále lépe značených stezek. A na webu portuguesetrails lze kromě podrobného popisu stáhnout i mapy, nebo veškeré aktivity dopředu objednat.

Komu by projížďky a procházky nestačily, může si zaběhat a to nejen na plážích. Množství trail runnigových stezek vede vnitrozemím, organizují se různé ultramaratonové běhy a soutěže. V mimosezóně mají sportovní nadšenci z čeho vybírat. Že to bude drahé? Ani náhodou. Pronájem apartmánu s kuchyňským koutem stojí např. v Algarve v období od října do dubna na měsíc 600 EUR! Což je odpovídá v současné době měsíčnímu nájmu v pražském bytě.

Dvojice na kole na pláži
Dvojice na kole na pláži

Je libo coasteering nebo golf?

A tím zdaleka sportovní aktivity nekončí. V jihoevropských destinacích je množství golfových hřišť, např. portugalské Algarve je golfem přímo proslulé. Množství designovaných hřišť projektovaných nejlepšími světovými architekty (Sir Henry Cotton), se nedá spočítat ani na prstech na rukou, ani na prstech na nohou. Je jich více než čtyři desítky.

Že existuje coasteering, aktivita, která propojuje skákání z útesu, plavaní v oceánu a lezení po skalách nad mořem? Dozvídáme se teprve nedávno. Sportovních aktivit je nepřeberné množství až nás někdy překvapuje, co existuje, či se dá vymyslet. Je to jako po revoluci s jídlem. Najednou jsme začali poznávat gastronomii jiných zemí, báli jsme se ochutnat chobotnice, krevety, mušle i ústřice. Tyto pokrmy sice nejsou naším dennodenním chlebem, ale už se jich nebojíme. A stejně je to s novými sporty. Můžeme je zkusit a zároveň se nemusíme obávat, o svou bezpečnost. Zejména v evropských destinacích dbají na bezpečnostní přepisy někdy až úzkostně. Vědí totiž, že kdyby se některému zákazníkovi něco stalo, je velmi pravděpodobné, že by to zničilo jejich byznys.

Co dodat, než že vzhůru do přímořských letovisek. Zážitků, které na vás čekají je nepřeberné množství. Dokonce víc, než v parném létě!

Přechod Pico Ruivo - Pico Arrieiro, Madeira, Portugalsko
Trekking na Madeiře, Portugalsko