Pláž Jumeirah a mrakodramy stojící v marině v Dubaji v pozadí

Dubaj je zářivá perla Perského zálivu a srdce Spojených arabských emirátů

Spojené arabské emiráty, kterých je celkem sedm, vábí stále víc turistů z celého světa, včetně těch našich. Jsou zde nádherné pláže, vlahé moře, přepychové hotely i pozoruhodné památky a staleté tradice se zde zajímavě mísí s výdobytky 21. století.

Luxus, který si můžete klidně dopřát

Hlavním městem Emirátů je Abu Dhabi, nicméně největším lákadlem zůstává Dubaj, jež je považována za perlu Perského zálivu. Opravdu připomíná nádherný orientální šperk a nabízí fascinující směsici tradiční muslimské kultury a nejmodernější architektury, nad níž se tají dech. Budete si tam připadat jako v Pohádkách tisíce a jedné noci a my pro vás máme zaručený tipNa konci října a poslední týden v listopadu si právě v Dubaji užijete senzační počasí i skvělé koupání, tak proč si nedopřát sluníčko a moře v době, kdy doma panuje pošmourné podzimní počasí? Je to turistický ráj, kam se můžete směle vydat i v době, která exotickým výletům nepřeje, protože tady je zcela bezpečno. Nabídka hotelů cestovní kanceláře FIRO-tour je pestrá, takže máte z čeho vybírat. K cenově nejdostupnějším patří třeba hotel Ibis Al Rigga, nacházející se v části Deira, či Holiday Inn Dubai Al Barsha nedaleko nákupního centra Mall of  Emirates. Kdybyste ovšem chtěli bydlet v sousedním emirátu Sharjah, který je vzdálený jen 20 kilometrů, ideální volbou (i cenově) je moderní hotelový komplex Citymax Sharjah, který jistě ocení hosté preferující poznávání nových míst. Dubaj ostatně už dávno není destinací pouze pro zbohatlíky a za přijatelné ceny nabízí spoustu nezapomenutelných zážitků i cestovatelům s běžnými příjmy. 

Úchvatný pohled na futuristické panorama Dubaje
Úchvatný pohled na futuristické panorama Dubaje

Dubaj je plná úžasných překvapení

Dubaj je město mnoha nej – můžete kupříkladu vyjet na nejvyšší mrakodrap světa Burj Khalifa, který měří 828, má 162 patera fantastický výhled na celé město vám vyrazí dech. Také sedmi hvězdičkový hotel Burj Al Arab neboli Arabská věž ve tvaru plachetnice patří k nejslavnějším stavbám na světě. Chtěli byste si zalyžovat, když je venku přes 40 stupňů Celsia? Proč ne. Zasklené prostory obrovského nákupního centra Mall of Emirates lákají nejen shopaholiky, ale i milovníky zimy a prašanu – uměle vybudovaná hora disponuje různými typy sjezdovek, včetně černé, která je dlouhá 400 metrů. Ostatně i zdejší metro je architektonický skvost a budete v něm mít pocit, že jste se ocitli v budoucnosti, protože je řídí robot.

Burj al Arab, pohled z hotelu Madiland Jumeirah, který se nachází v luxusní rezidenční čtvrti Džumeira
Burj al Arab, pohled z hotelu Madiland Jumeirah, který se nachází v luxusní rezidenční čtvrti Džumeira

V Dubaji jsou krásné a komfortní pláže 

Našinec ovšem touží spíš po vodě než po sněhu.Pokud si chcete užít hlavně koupání, zdejší veřejné i soukromé pláže jsou pro to jako stvořené. Nejznámější a nejnavštěvovanější je Jumeirah Beach, jejímuž kouzlu nelze odolat. Jemný bílý písek, průzračná voda s tyrkysově azurovými odlesky, pozvolný vstup do vody vhodný i pro ty nejmenší a kvalitní plážový servis, to vše zaručuje dokonalý relax. Hotely samozřejmě mají k dispozici vlastní pláže, které využívají pouze hosté, a není třeba se na nich obávat žádného omezování. 

Velbloudi na pláži Džumeira v Dubaji
Velbloudi na pláži Džumeira v Dubaji

Úžasná Palma a vodní radovánky

Při prohlídce města vás uchvátí též luxusní čtvrť Dubai Marina, jejíž součástí je uměle vybudovaná písečná plošina v moři ve tvaru palmy, na jejímž vrcholu se nachází velkolepý hotel Atlantis The Palm. Tam najdete jeden z největších vodních parků na světě Aquaventure s tobogány, vodopády a přílivovými vlnami. Odvážlivci se mohou katapultovat z třicetimetrové věže do laguny, kde se ocitnou v těsné blízkosti žraloků, k návštěvě zve i obří akvárium se 65 000 živočichy, delfinárium či bazén s tuleni. Ti, kdo si chtějí užít ještě víc adrenalinu, mohou surfovat na mořských i písečných dunách, potápět se, nebo se vydat na pouštní safari k beduínským vesnicím.

Palmový ostrov Džumeira v Dubaji
Palmový ostrov Džumeira v Dubaji

Vzhůru na nákupy! V Dubaji dostanete všechno

Do Dubaje se ovšem jezdí nejen za odpočinkem nebo za dobrodružstvím, ale také na nákupy. Mořská zátoka rozděluje město na dvě části. Na Bur, kde stojí mešita Grand Mosque a jediný hinduistický klášter v zemi, a na Deirukde na vás dýchne atmosféra nefalšovaného Orientu. Patří k ní i typické arabské trhy neboli súky. „Na Zlatém súku vás ohromí neuvěřitelná hojnost zlata, drahých kamenů a šperků a pokud máte rádi exotickou kuchyni, určitě vás zláká i súk s kořením, kde vás zaplaví všechny myslitelné vůně,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková. V Dubaji je ale také největší duty free obchod na světě a pokud vám to nebude stačit, zamiřte do nákupního centra Dubaj MallNajdete tam přes 1200 obchodů a navíc obrovské vodní akvárium a podmořské zoo, kina, restaurace a největší zpívající fontánu světa uDDubai Fountain, jež se nachází nedaleko nákupního centra. V Dubaji prostě není nic nemožné, a když tohle kosmopolitní město přívětivé k cizincům poznáte zblízka, pochopíte, proč se mu přezdívá město budoucnosti. 

Tržiště se zlatem Gold Souk ve čtvrti Deira v Dubaji
Tržiště se zlatem Gold Souk ve čtvrti Deira v Dubaji