Playa de Formentor, Palma Mallorca, Španělsko

Dovolená na slunečné Mallorce, 5 důvodů proč se sem vydat či se vrátit

Ať už se na největší z Baleárských ostrovů ve Středozemním moři vydáte v kteroukoliv roční dobu, zjistíte, že je jako stvořený pro odpočinek i pro aktivní dovolenou.

Mallorca to je 300 slunečných dní a 200 pláží 

Baleáry jsou součástí Španělska, od něhož je dělí přes sto kilometrů, slunce zde svítí v průměru 300 dnů v roce a pohoda tu vládne po celý rok. Romantické písčité pláže i strmé skalní útesy, omamně vonící citrusové a mandloňové háje i subtropická záplava květů, majestátní pohoří Serra de Tramuntana, kde jen tu a tam potkáte živáčka, i rušné hlavní město Palma de Mallorca – to všechno dělá z tohoto ostrova velice oblíbený turistický cíl. Každé roční období tu má své kouzlo a sezona vlastně nikdy nekončí. „Mallorca je samozřejmě největším lákadlem pro ty, kdo si chtějí užít snovou dovolenou s koupáním v prohřátém moři a lenošením na krásných písčitých plážích, kterých tu jsou skoro dvě stovky,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková. „Záleží jen na vás, zda si vyberete vyhlášenou Playa de Palma kousek od hlavního města, pláže u Callas de Mallorca, střediska Can Pastilla a El Arenal propojená pobřežní plážovou pormenádou, nebo letovisko Playa de Muro nedaleko národního parku S’Albufeira.” Na Mallorce zažijete jak kouzelné voňavé jaro, tak nádherné léto, podzim s barvitými slavnostmi, mezi nimiž nemůže chybět vinobraní, a v zimě je díky svému středomořskému klimatu a čistému ovzduší ideálním místem pro ozdravné pobyty, zejména astmatiků.

Výhled na tyrkysové Středozemní moře a zelené kopce Serra de Tramuntana, Mallorca, Španělsko
Výhled na tyrkysové Středozemní moře a zelené kopce Serra de Tramuntana, Mallorca, Španělsko

Na Mallorcu se vydejte za zábavou i na nákupy

Tento kouzelný ostrov je ovšem též známý svými diskotékami, bary a nočními kluby, takže se tu určitě nebudete nudit, a je též rájem pro labužníky. K národním jídlům patří výtečná paella s mořskými plody, zdejší šunky, klobásky či proslulý salám sombrasada jsou opravdu delikátní a ti, kdo mají rádi sladké, by měli ochutnat alespoň koláč ensaimada. Při procházce tržnicí na náměstí Olivera v Palmě se vám určitě začnou sbíhat sliny a místním dobrotám sotva odoláte. A kdybyste chtěli udělat radost milované ženě nějakým tím šperkem, všimněte si velké nabídky perel. Vypadají jako přírodní, ale jsou vyráběny uměle v manufaktuře v Manacoru a mají dokonalý tvar.

Vynikající pealla s mořskými plody, plážová restaurace na Mallorce
Vynikající pealla s mořskými plody, plážová restaurace na Mallorce

Na Mallorcu za světlem vtesaném do kamene

Také milovníci historie si na Mallorce přijdou na své. Památek je tu celá řada a jednu z nejkrásnějších najdete v hlavním městě Palma de Mallorca, které leží v hlubokém zálivu na jihozápadě ostrova. Zažilo období vzestupů i pádů, ale vždy se dokázalo vzpamatovat a znovu rozkvést do krásy. Právě tady stojí středověká Katedrála světla – La Seu, která se stala symbolem ostrova. Legenda praví, že když španělský král Jakub I. plul se svou flotilou k Baleárským ostrovům, zastihla ho zuřivá bouře. Panovník se vroucně pomodlil k Panně Marii, a když běsnění živlů náhle utichlo, slíbil své zachránkyni, že pro ni postaví tu nejkrásnější katedrálu. A svůj slib také splnil. Když stojíte uvnitř a s úžasem sledujete hru barev v nádherných rosetách a okenních vitrážích, neubráníte se obdivu nad schopnostmi dávných architektů, stavitelů, kameníků a umělců, kteří dokázali vytvořit tak jedinečné dílo. Hned vedle katedrály stojí mohutný románský palác Almudaina a pak už se vydejte na toulky městem, jehož půvab vás určitě chytne za srdce.   

Gotická katedrála La Seu v hlavním městě ostrova Mallorca, Palma de Mallorca
Gotická katedrála La Seu v hlavním městě ostrova Mallorca, Palma de Mallorca

Na Mallorce po stopách lásky Fryderyka Chopina

Z Palmy se můžete vydat historickým dřevěným vláčkem romantickou krajinou a na závěr dojedete starobylou tramvají až do půvabného přístavu Puerto de Sóller. A kdybyste chtěli poznat místo, kde prožili svou lásku skladatel Fryderyk Chopin a spisovatelka George Sand, zajeďte si do nedaleké horské vesnice Valldemosa. V jedné z pronajatých cel někdejšího kláštera tu v roce 1838 slavná dvojice žila „na psí knížku“ a budila tím značné pohoršení místních obyvatel. Je odtud úchvatný výhled do kraje, donedávna zde vlastnil haciendu americký herec Michael Douglas a jezdí sem i modelka Claudia Schiffer a další evropské celebrity. 

Nádherný pohled na městečko Valldemossa, Mallorca
Nádherný pohled na městečko Valldemossa, Mallorca

Na Mallorce na dně jeskyně zažijete koncert na jezerní hladině 

A teď máme tip pro ty, kteří si rádi udělají výlet lodí po moři a chtějí zažít něco opravdu výjimečného. V městečku Cala Millor na východním pobřeží kotví katamarány, které plují do přístavu Porto Cristo. Cestu vroubí rozeklané skalnaté pobřeží se spoustou malých jeskyní vyhloubených příbojem. Ta největší se však nachází kousek od přístavu. Jmenuje se Dračí jeskyně, pyšní se fantastickou krápníkovou výzdobou, a když sestoupíte do podzemí chodbami, které se táhnou do délky dvou kilometrů, ocitnete se u jednoho z největších podzemních jezer na světě. A to není zdaleka všechno. Odměnou vám bude nejen úžasný zážitek z díla matky přírody, ale také podmanivý koncert, který se rozezní z osvětlených veslic,  tiše připlouvajících po jezerní hladině. Mallorca prostě nabízí tolik poutavých zážitků, že stojí za to se sem vydat nebo se znovu vrátit, protože napoprvé sotva stihnete poznat všechna kouzelná místa, o nichž byla řeč.       

Jezero, ze kterého zaznívá hudba na dně Dračí jeskyně na Mallorce
Jezero, ze kterého zaznívá hudba na dně Dračí jeskyně na Mallorce