Chalkidiki – nádherná část severního Řecka plná mytologie a bájných příběhů

Chalkidiki, to jsou nekonečné pláže táhnoucí se v délce více než 500 km, magická modř Egejského moře kontrastující s tmavě zelenou barvou borovic, až mučivě krásná směs moře a hor, tradičních barev a vůní, historických monumentů, bohatých kulinářských a kulturních pokladů, to vše a ještě více tvoří obrovskou mozaiku, kterou jsou Chalkidiki.

Poloostrov podle legendy vznikl tak, že rozzlobený řecký bůh moře Poseidon hodil po místních obrech svůj trojzubec. Chalkidiki totiž trojzubec skutečně připomíná, možná právě proto se toto metaforické pojmenování tak uchytilo. Dnes si každý, když slyší pojem Chalkidiki, vybaví tři poloostrovy – Kassandra, Sithonia a Athos.

Na Chalkidiki si přijde na své každý turista. Poloostrov je na mnoha místech hornatý a ve vnitrozemí je příroda neporušená zásahy člověka. Kopce vybízejí k horským túrám a vycházkám. Na několika místech vyvěrají blahodárné termální prameny. Nejvíce příležitostí k turistice nabízí prostřední z poloostrovů Sithonia, který je známý svou divokou a místy až exotickou přírodou, poloprázdnými plážemi v mnoha případech oceněnými modrou vlajkou Evropské unie za mimořádnou čistotu vody, zvláštními písčitými útvary či útulnými malými přístavy uprostřed tichých zálivů. Nezapomeňte se zastavit u silnice a koupit si nabízený výborný med nasbíraný v ekosystémech téměř nedotčených lidskou činností. Ochutnejte výtečné olivy a výborné víno ze zdejších vinic, a samozřejmě tsipouro.

Poloostrov je ale také protkán historií, v oblasti Petralona byly nalezeny pozůstatky osídlení z neolitické doby, na  západě a ve středu poloostrova jsou zase archeologické vykopávky, odhalující minulost v podobě doby bronzové.

Na Chalkidiki je vždy co objevovat a jedna návštěva určitě nestačí. My se teď podíváme na historická místa, která by vám při první návštěvě Chalkidiki určitě neměla uniknout.

Thessaloniki

Thessaloniki, též nazývána Soluň, je druhým největším městem Řecka a zároveň největším přístavem. Byla založena roku 315 před Kristem králem Kassandrosem. S naší kulturou a dějinami je Soluň spojena díky bratrům Konstantinovi a Metodějovi, kteří odsud pocházeli a za základ slovanského jazyka, kterým na našem území šířili křesťanství, vzali právě nářečí, kterým se v okolí Soluně mluvilo. Dnes je Soluň město plné života s bohatou kulturou a velkým množstvím historických památek. Za pěkného počasí lze z města vidět horu Olymp.

Mezi nejvýznamnější památky města patří Bílá věž. Jedná se o rotundu, která dříve tvořila opevnění města. V dnešní době se uvnitř nachází muzeum. Z jejího vrcholu je pěkný výhled do okolí.

Mount Cholomontas

Pokud se unavíte objevováním historie v Soluni, doporučujeme vystoupat na horu Mount Cholomontas, která se nachází v  bujné přírodě v blízkosti Thessaloniki. Budete nadšeni  úžasným výhledem do okolní krajiny. Hora není příliš vysoká, její vrchol je v nadmořské výšce 1 165 metrů, ale je učarující a krásná. Ne jejích svazích roste bohatá flóra a najdete zde malebné tradiční osady, tzv. Mantemochoria.

Kláštery Meteora

Díky erozi pískovcových skal se vytvořil v průběhu miliónů let ve středním Řecku v Thesálské rovině mohutný komplex skalních věží zvaných Meteora. Na vrcholcích skal zde bylo postaveno 24 klášterů, které se staly domovem pro mnichy. První kláštery začaly na nepřístupných vrcholcích skal vznikat již ve 14. století. Prvním stavitelem klášterů v Meteoře byl Athanasios. Začal budovat na jedné z vysokých skal klášter, kterému se začalo říkat Megalon Meteoron neboli velký klášter vznášející se ve vzduchu.

V 16. století zde stálo celkem 24 klášterů. Dnes bydlí mniši pouze v šesti z nich. V klášterech je k vidění mnoho vzácných nástěnných fresek, ikon a relikvií. Toto místo určitě stojí za návštěvu, jen pozor, všichni návštěvníci, muži i ženy mohou vstoupit pouze se zahalenými koleny a rameny.

Athos

Athos je uzavřený církevní stát a přísně si hlídá svůj zavedený řád a podobně jako Tibet je místem, kde se nachází nejvíce mnichů na světě. O svou pověst se zasloužil také díky své nepřístupnosti. Vstup na Svatou horu je povolen pouze mužům a to jen ve výjimečných případech. Toto místo, ale můžete spatřit z moře během výletní plavby kolem tohoto magického místa. Z paluby lodi je vidět nejen nejvyšší hora Chalkidiki – Athos, ale i impozantní kláštery postavené na prudkých zalesněných svazích. Poslední veřejnosti přístupné místo před hranicemi mnišského státu je Ouranoupolis – tady se obvykle kotví a turisté mají možnost nakoupit, vykoupat se a ochutnat speciality v tavernách.

Chalkidiki stojí za to navštívit a zajisté si tuto část Řecka zamilujete. Navíc zde potkáte velmi milé a přívětivé usedlíky a na každém kroku se setkáte s úsměvem a vřelým přijetím.