Pláž Puerto-Rico je více než 280 metrů dlouhá a vyznačuje se uvolněnou rodinnou atmosférou

Celý kontinent na jediném ostrově Gran Canaria

Hádejte: Z Prahy tam doletíte za necelých 5 hodin. Budete se koupat v moři i chodit po písečných dunách. Budete v exotické zemi, ale s evropskou kulturou. Už víte? Nápověda: Kanárské ostrovy… konkrétně Gran Canaria.

Pro orientaci v Kanárských ostrovech je pohled shora ideální
Pro orientaci v Kanárských ostrovech je pohled shora ideální

Kanárských ostrov Gran Canaria má krásná panoramata

Třetí největší je právě Gran Canaria. Ostrov je sopečného původu, takže je dost hornatý a tedy pestrý, co se týká bohatosti přírodních scenérií. Pozice Gran Canaria je východně od Tenerife a západně ostrova Fuerteventura. Nejvyšší bod Pico de Las Nieves má téměř 2000 metrů a nachází se ve středu ostrova. Směrem k pobřeží reliéf postupně klesá až k mírně zvlněným plážím. Na ostrově se vyskytuje pestrá škála přírodních scenérií, což mají rádi turistovy oči i fotografův objektiv. Vysoké hory, pláže, písečné duny. Ostrov je sopečného původu, takže některé přírodní pláže nejsou písečné, ale z drobných černých kamínků. Severní a západní část je strmá a skalnatá a počasí je zde vlhčí. Jižní a východní část je zde suchá a horká. Právě tam jezdí většina dovolenkářů. Jednoduše a prakticky je to rozděleno tak, že v severní části žije většina místních obyvatel, leží zde hlavní město ostrova (a také Kanárských ostrovů) Las Palmas a nachází se zde také menší města s koloniální historií. V jižní části ostrova se nachází turistická letoviska a písečné pláže. To je opravdu šikovné, protože na mnoha jiných místech je turistů na místní obyvatele moc a tito jsou už z počtu návštěvníků unavení. Na Gran Canaria má každý svůj klid. Na všední pracovní život i na prázdninový odpočinek.

Las Palmas je hlavní město nejen ostrova, ale celého souostroví
Las Palmas je hlavní město nejen ostrova, ale celého souostroví

Na Gran Canaria jsou nejkrásnější písečné duny

Pokud se vám nechce do Egypta a Sahara vás děsí svou rozlehlostí, přesto byste na svých sítích chtěli nějaké fotky z písečných dun, nemůžete minout hlavní letovisko ostrova – Maspalomas. V chráněné přírodní rezervaci naleznete kousek od moře píseční duny, z nichž některé dosahují výšky až 30 metrů. Oblast má rozlohu 250 hektarů, takže s trochou fantazie si budete připadat jako v Africe. Místo nomádů s velbloudy potkáte ale spíše nudisty, kteří si zdejší odlehlejší místa oblíbili.

Odskočit si z moře mezi písečné duny je lákavé
Odskočit si z moře mezi písečné duny je lákavé

Tipy na pláže na Gran Canaria pro milovníky klidu i zábavy

Další nejnavštěvovanější pláže ostrova Gran Canaria jsou San Augustín a Playa del Inglés. Z letiště se na ně dostanete pohodlně do hodiny. San Augustín je klidnější letovisko pro milovníky klidu, Playa del Inglés si oblíbila mládež pro bohatý noční život a četná nákupní střediska. Kdo dává přednost aktivnější dovolené a výletům, nechť se přemístí do letoviska Puerto Rico. Z místního přístavu vyjíždí mnoho turistických lodí, ze kterých si prohlédnete krásy ostrova při pohledu z moře. Dále podél pobřeží na západ je přístavní městečko Puerto de Mogán, kde se budete procházet úzkými uličkami plnými různě barevných buganvilií.

Uličky v Puertu de Mogán jsou díky květinám opravdu barevné
Uličky v Puertu de Mogán jsou díky květinám opravdu barevné

Je libo botanickou zahradu nebo sopku? Na Grand Canaria je možné obojí

Někdo opravdu celou dovolenou nevydrží ležet na jedné pláži. Gran Canaria nabízí milé zpestření pohledu na rovný modrý horizont mořské hladiny. Vydejte se za unikátní kanárskou flórou do botanické zahrady Palmitos Park. Zde je možno vidět možno přes 50 druhů palem, 1 500 druhů exotických ptáků a show papoušků i dravých ptáků. V zahradě si prohlédnete nádhernou sbírku kaktusů, orchidejí, motýlů a kolibříků. Navštívíte akvárium, ve kterém plave více než 4 000 ryb ze všech moří světa, najdete zde také krokodýly, klokany, ještěry, gibbony, dětskou farmu, restaurace a obchod se suvenýry. Stará sopka Pico de Bandama se nachází v oblasti v přírodní rezervaci v severovýchodní části ostrova. Kaldera má 216 metrů do hloubky, 574 metrů do výšky a tisíc metrů v průměru. Vedle této geologické hodnoty jsou významné i archeologická jeskyně Cueva de los Canarios, kterou starověcí lidé používali jako silo pro skladování plodin a potravin. Pěší trasa, která stěží přesahuje tři kilometry, ale je to náročnější stoupání. Nezapomeňte si vzít sebou opalovací krém.

Palmitos park je kombinace botanické i zoologické zahrady
Palmitos park je kombinace botanické i zoologické zahrady

Kam za nejlepšími pochoutkami na Gran Canaria

V severní části ostrova Gran Canaria se nalézá město Teror. Je jednou z nejstarších obydlených osad na všech sedmi Kanárských ostrovech. Byla založena po zjevení Madony v roce 1481 a zasvěcena Madoně koncem 16. století. Teror se může pochlubit bohatým církevním dědictvím zahrnujícím baziliku, kláštery a domy šlechtických rodin. Ulice Real de la Plaza je již pět set let společenským i obchodním centrem celé lokality. Městečko je vyhlášené svými cukráři a má bohatou tradici v oblasti typického cukrářského umění na ostrově. V klášteře Císter se prodávají vynikající paštiky, sušenky, koláčky, sladké pečivo a anýzová kolečka. V neděli se konají trhy s nabídkou místních produktů, ozdob a řemeslných výrobků.

Městečko Teror má neopakovatelnou atmosféru úzkých uliček a barevných domů
Městečko Teror má neopakovatelnou atmosféru úzkých uliček a barevných domů

Gran Canaria je jako kontinent na dlani

Třetí největší z Kanárských ostrovů je zelený i písečný, hornatý i rovinatý. Jednoduše natolik pestrý, že se mu říká „malý světadíl„. Gran Canaria byl vždy ostrovem, takže nabízí unikátní směs fauny a flóry, která se jinde nevyskytuje. Pro krátké dovolenkové výlety je to ostrov jako stvořený.

Po pár dnech ležení u moře můžete mít chuť na náročnější výšlap
Po pár dnech ležení u moře můžete mít chuť na náročnější výšlap