9 nenápadných evropských měst, o jejichž návštěvě jste pravděpodobně neuvažovali. Ale měli byste

Obdivovány turisty nejsou jen větší evropská města. Vždyť rozlohou skromných, ale jinak vskutku nádherných městeček se v Evropě nachází celé kvantum. Podívejte se na výběr těch, které nás okouzlí nejvíce.

Treviso (Itálie)

Podle některých fotek to může vypadat jako Benátky, ale nejsou. Město Treviso je vzdálené asi 40 km. Proto je zvykem říkat, že jsou bránou do Benátek. Tam je letiště, kde můžete obdivovat slavné vodní město většina návštěvníků.
Treviso opravdu nabízí obdiv. Úzké dlážděné uličky, staré vodní toky, renesanční budovy či kostely s nádhernými freskami jsou jen částí z toho, o co přicházejí turisté, kteří si to z letiště namíří rovnou do Benátek.
Na rozdíl od Benátek, Treviso nezažívá až tak velký nával návštěvníků. Město je zároveň „rodnou“ oblastí Prosecco vína a kromě toho se povídá, že odtud pochází i oblíbené tiramisu.

Toruň (Polsko)

Město perníku a rodiště Mikuláše Kopernika. V 13. století, kdy bylo založeno, v něm panovala různorodost kultur i náboženství, díky čemuž byla Toruň nejmodernějším městem středověké Evropy.

Většina památek odolávala nejen době, ale i ukřižování druhé světové války. Toruň si zachovala svou původní podobu jako jedno z mála polských měst. Až do dneška.

Klenot historického centra UNESCO obsahuje několik gotických kostelů, radnice, historické náměstí a staré opevnění. Atmosféra noční ulice z fotografie není jen lákadlem pro turisty. Přesně tak vypadá Toruň a její vzpomínky v noci.

Pokud jste romantická duše, milující noční procházka krásnými místy, Toruň okamžitě získá vaši soucit. Zkoušeli jsme to na vlastní kůži. 🙂
Historické centrum Toruně je jedním ze sedmi divů Polska – v roce 2007 sestavil polský deník Rzeczpospolita tento seznam nejpozoruhodnějších kulturních památek.

Sion (Švýcarsko)

Relativně malé město s velkými ambicemi. Nemyslíme to proto, že Sion chtěl třikrát hostit olympijské hry, ale zatím selhal. Spíše to může být příjemné útočiště, pokud hledáte pokoj v kombinaci s aktivní dovolenou.
Zatímco historické centrum má několik významných kulturních památek, Sionvynikající polohu pro pěší turistiku v Alpách. Nejvíce dominantou města je Bazilika Valère – opevněný kostel a hrad Tourbillon, který leží přímo naproti kopci.

Montreaux (Švýcarsko)

Hodinu jízdy od Sionu je Montreux – další nenápadné, přesto velmi impozantní švýcarské město ležící na břehu Ženevského jezera. Poslední roky svého života strávil Freddy Mercury v Montreux. Jeho práci nám  připomíná pomník zpěváka na břehu jezera.

Lübeck (Německo)

Toto německé město, ležící na břehu Baltského moře, je podobné Trevisu -nachází se tu letiště, na které přílétají návštěvníci směřující do většího a slavnějšího města. Zatímco pro Treviso to byly Benátky, Lübeck leží ve stínu Hamburku.
Současně je v Lübecku několik zajímavostí. Stará radnice, Holsteinská brána, historická čtvrť Koberg, kostel sv. Jakuba, kostel Panny Marie nebo nemocnice sv. Ducha.

Matera (Itálie)

Leží těsně nad pomyslným nártem „italských bot“ a díky unikátním jeskynním obydlí je jedním z nejzajímavějších destinací v Itálii. Lidé z chudších vrstev v těchto jeskyních žili až do poloviny 20. století. Nebýt různých epidemií, možná by tam žili dodnes. Kvůli vysokému výskytu onemocnění se však „jeskynní lidé“ přestěhovali do modernějších budov.

Obývané jeskyně, které byly v minulosti pro Materu velkou hanbou, nyní jsou oblíbenou atrakcí. Z původních jeskyní se staly pohodlné apartmány, hotely a restaurace.

I jiné památky však přitahují  ​​turisty např. kostel San Pietro Caveoso s výhledem na rokle, Národní archeologické muzeum Domenico Ridola a hrad Tramontano. Pokud je vám město Matera odněkud známé, může to být z filmu, protže některé scény z filmu  Mel Gibsona Kristova utrpení se odehrály právě ve městě Matera.

Český Krumlov (Česká republika)

Nevyniká velikosti, ale v malebností a historickou významností. To, že je součástí seznamu UNESCO pouze potvrzuje, že Český Krumlov je architektonickým klenotem. Tato lokalita je po Pražském hradě druhým největším zámeckým komplexem v celé České republice. Město má méně než 15 000 obyvatel.

Aby toho nebylo málo, Krumlov se nachází nedaleko Šumavynejvětšího přírodního parku v Čechách. Takže výlety zde můžete absolvovat nejen přímo ve městě, ale i v nádherné přírodě, která ho obklopuje.

Pokud se sem vypravíte ještě toto léto, harmonogram si naplánujte tak, abyste se stihli zchladit i v nedalekém, asi 30 kilometrů vzdáleném jezeře Lipno.

Eger (Maďarsko)

Po Miškolci je Eger druhým největším městem v severním Maďarsku a je jen asi hodinu jízdy autem. Místní hrad je obdivuhodný. A pokud by vás procházky po úzkých uličkách lemovanými útulnými kavárničkami omrzely, novou energii můžete načerpat ve zdejších termálních lázních.
Eger je však také znám díky jedné skutečné vzácnosti. Je to město, kde se nachází nejsevernější osmanský minaret. Pokud patříte mezi lidi, které památky až tak nezajímají a místní atmosféru raději vstřebáváte přes žaludek, možná vás potěší, že Eger je známou vinařskou oblastí s produkcí kvalitních červených i bílých vín.

Nachází se tu rovněž  3. najvětší katolický kostel Maďarska.

Tbilisi (Gruzie)

Je těžké říci, zda je tento kapitál Gruzie 100% evropský. Tbilisi leží na hranicích Evropy a Asie, ale díky turistickým atrakcím jsme se rozhodli jej zahrnout do našeho seznamu. Lze říci, že je to téměř evropské město.
Co přitahuje pozornost návštěvníků nejvíce, je rozmanitost budov. Nemáme na mysli jen různé barvy, které vidíte ve fotografii, ale i styly. Ve městě najdete směs středověké, klasické, secesní a modernistické architektury, ale i typickou architekturu Sovětského svazu.
Jeho kouzelné uličky zatím neokupuje mnoho turistů, takže pokud vás namísto rušných míst lákají spíše lokality s komorní atmosférou, Tbilisi přesně takové je. Pokud se rozhodnete prozkoumat okolí, určitě si zapište katedrálu sv. Trinity, katedrálu Sioni a pevnosti Narikala, s nádherným výhledem na město.