6 unikátních míst, kde si můžete zaplavat s plameňáky, selaty nebo želvami

Nejkrásnější pláže světa nabízejí křišťálově čistou vodu, bílý písek a nádhernou okolní přírodu. Tyto lákají na něco úplně jiného. Rekreanti je vyhledávají kvůli zvířatům, která je obývají. Pokud byste si chtěli zaplavat s plameňáky, tučňáky nebo selaty, toto jsou místa, kam je třeba se určitě vydat.

1. Dovolená ve společnosti plovoucích selat

O rozkošných prasátkách, které byly v minulosti na internetu velkým fenoménem, ​​slyšel už snad každý. O jejich původu panují pouze dohady, protože nikdo přesně neví, jak se na neobydlený ostrov Big Major Cay dostala. Podle některých je sem dovezli námořníci, kteří na ně časem zapomněli. Jiní zase věří verzi, že pocházejí ze ztroskotané lodi.

Existuje však i domněnka, že za jejich přítomností nestojí žádná náhoda, ale promyšlený podnikatelský záměr. Jeho cílem bylo vytvořit ostrov s plovoucími selaty a přilákat tak na Bahamy co nejvíce turistů.

Ať už je to pravda nebo ne, všech 20 selat si na tomto neobydleném ostrově žije spokojený život. Společnost jim neustále dělá množství turistů, kteří je za unikátní fotografie odměňují potravou. Na přítomnost lidí si tyto plovoucí prasátka zvykla natolik, že se před nimi ochotně předvádějí a v mělkých vodách plavou spolu s nimi.

Ostrov Big Major Cay a jeho Pig Beach se nachází v části Exuma. Tuto lokalitu tvoří přes 360 ostrovů, takže pokud vás plovoucí prasata omrzí, na Bahamách máte stále co objevovat.

2. Karibská pláž s růžovými plameňáky

Podobných míst, kde byste si mohli zaplavat ve společnosti výjimečných pelikánů, není na světě až tak mnoho. Aruba je vlastně jediný ostrov, kde se o písek pod nohama budete dělit s růžovými ptáky, aniž  by se vás báli.

Plameňáci se vedle lidí cítí maximálně uvolněně a přirozeně. Jsou velmi společenští, i když občas se jim míra vhodného chování „vymkne“. Když se to stane, zjistíte tak, že se vás drze začnou ptát na  jídlo.

Neobvyklá, ale luxusně vybavená pláž, se nachází asi 10 minut od hlavního pobřeží. Flamingo Beach neohromí velikostí, ale spíše pestrostí, klidem a nádherným výhledem. Renaissance Island, kde se pláž s plameňáky nachází, je uměle vytvořený ostrov .

Pokud vás láká romantická dovolená na Karibiku a zároveň hledáte něco neobvyklého, ostrov Aruba stojí určitě za to. Vaše selfie fotky s plameňáky se budou v rodinném fotoalbu určitě vyjímat ještě dlouhé generace. 🙂

3. Poníci na pobřeží Atlantiku

Zpět k čtyřnohým dovolenkovým společníkem. Ostrov Assateague, který je od roku 1965 chráněným národním parkem, kromě lidí obývá asi 300 poníků. Názory a pověry o jejich původu se různí.

Někteří věří tomu, že poníci se na Assateague Island dostali, když se nedaleko pobřeží potopila nákladní loď. Další upřednostňují verzi, že poníci přišli na ostrov spolu s prvními osadníky. Ztroskotaná španělská loď, kterou nedaleko pobřeží objevili před 20 lety, se badatelé přiklání spíše k té první možnosti.


Za tu dobu se zdejšímu prostředí poníci dokonale přizpůsobili. Živí se trávou a místními plodinami. Po pobřeží, lesích a okolních močálech putují ve skupinkách a rekreantů jsou příjemným zpestřením. Ale pouze do chvíle, dokud se nezačnou přehrabovat v zásobách, které si výletníci na pláž přinesli.

Kromě poníků ostrov obývá celá řada pozoruhodných volně žijících zvířat. Nachází se zde například přes 300 druhů vodních ptáků a pokud chcete pozorování skloubit se sledováním poníků, určitě se vydejte na vyhlídkovou plavbu podél ostrova.

4. Záliv, kde se želvy krmí a lidé je pozorují

Ještě chvíli v Americe zůstaneme, ale přesuneme se na pobřeží Karibského moře do mexického Akumal. Nevelký záliv je známý jako místo s ideálními podmínkami pro šnorchlování. Snad ještě více se však proslavil přítomností chráněných zelených želv, které se do zátoky Akumal pravidelně vracejí, aby se zde mohly nakrmit mořskou trávou.

Návštěvníci se k nim mohou kdykoli přidat a zaplavat si tak v přítomnosti jednoho z nejstarších druhů zvířat. Jelikož jde o chráněný a ohrožený druh, určitě byste je neměli plašit nebo se k nim naprosto přibližovat. Řekněme, že 5-metrová vzdálenost bude optimální pro vás i želvy.

5. Africká pláž posetá tučňáky

Chráněná pláž Boulders Beach je oblíbenou zastávkou pro turisty, kteří přijíždějí užít si atmosféru Kapského města v Jižní Africe. Důvodem, proč sem chodí, není ani tak nádherný bílý písek, ale to, kdo po něm kráčí.

Pláž Boulders je domovem celé kolonie afrických tučňáků již přes 35 let. Za tu dobu se z jednoho páru rozmnožili na asi 3 000 kusů. Jelikož jde o ohrožený druh, Boulders Beach je unikátním místem a snad jediným, kde můžete pozorovat volně žijící africké tučňáky.

Ideální období k návštěvě je od ledna do srpna. Tehdy se tučňáci chodí krmit do vod nedaleko pobřeží, takže je větší pravděpodobnost, že většinu z nich uvidíte také přímo na pláži.

6. Pestrý podmořský svět na Maledivách

Není novinkou, že ostrovy Maledivy patří mezi nejvyhledávanější místa na potápění. To proto, že pod hladinou zde žije přes 1 000 druhů různých ryb, 5 druhů želv, 20 druhů delfínů a velryb.

Pokud k tomu připočteme množství korálových útesů, pro lidi, kteří holdují potápění, jsou ostrovy Maledivy hotovým rájem na zemi.

Možností, kde a jak tento svět pod vodou prozkoumat, zde naleznete mnoho – koncentrace potápěčských středisek je opravdu vysoká a pod hladinu tak může nahlédnout i úplný začátečník.

Doporučit konkrétní pláže, z nichž je přístup do oceánu nejjednodušší, je těžké. Ty nejlepší potápěčské resorty na Maledivách však najdete také v naší nabídce.

Jak vidíte, nejkrásnější pláže na světě mohou být i takové. Plavat spolu se selaty, poníky a plameňáky je sice trošku netradiční, ale o to zajímavější. 🙂

Chcete jet k moři? Vyberte si  u nás last minute dovolenou za super cenu.