Gagliari, hlavní město Sardinie

5 důvodů proč jet na dovolenou k moři na začátku sezóny

Máte obavy z dovolené na počátku sezóny? Říkáte si, určitě bude ještě zima, moře nebudete dostatečně prohřáté a třeba bude i pršet. S českými cestovními kancelářemi není třeba se ničeho takového obávat. Začínají totiž operovat charterové lety o měsíc až dva později, než cestovky v zahraničí. Tedy skutečně v době, kdy nepřízeň počasí ani studené moře nehrozí. A jaké jsou největší výhody dovolených před sezónou?

1. Lepší ceny, jsou velkým lákadlem

Skutečné lákadlo jsou příznivé ceny, mnohdy nižší o desítky procent, než v červenci a srpnu. Vzhledem k nižší obsazenosti se nabízejí děti častokrát jen za cenu letenky, či dokonce zdarma. Pokud máte dítě do dvou let, v předsezónních termínech máte téměř jistotu, že budete mít pro něj volnou sedačku v letadle. Což, zejména u letů, které trvají déle než hodinu a půl, rozhodně uvítáte. Však kdo má vydržet to neustále poskakování neposedného skoro dvouletého dítka, že?

2. Méně turistů na pláži 

Líbily se vám fotky těch nádherných liduprázdných pláží? Máte rádi památky, významné přírodní či turistické atrakce, ale nejlépe bez lidí? Chtěli byste si skutečně odpočinout od stresu a nestrávit polovinu času v akvaparku ve frontě na tobogány, pod prudkým srpnovým sluncem? Vydejte se na dovolenou na začátku sezóny. Všechno je po zimě vynovené a čisté, fronty a zácpy žádné, restaurace zaplněné tak akorát a především místními.

Mare Pintau záliv na Sardinii v Itálii

3. Vstřícní zaměstnanci

Dalším, dle mého názoru neocenitelným, atributem předsezónní dovolené je odpočatý personál, který se těší na nové klienty i výdělky. Já, jako bývalá delegátka, vím moc dobře, o čem mluvím. Zima v přímořských destinacích bývá odpočinková, ale s blížícím se koncem jara, už i relax začne být otravný a leckdy se tenčí i fondy, za které se dá odpočívat. Zaměstnanci cestovní ruchu, ať už řidiči, číšníci, nosiči, recepční, animátoři, průvodci i delegáti se mohou přetrhnout, aby vám dovolenou zpříjemnili.

4. Je z čeho vybírat

Předsezónní dovolená má i tu výhodu, že je z čeho vybírat. I ty nejlepší nabídku jsou ještě pořád k dispozici a jejich cena není kvůli poptávce vyhnaná do závratných výšek. Za ušetřené peníze si pak můžete dopřát výhled na moře, nějaký ten výlet navíc, nebo si např. půjčit auto na další dobu.

5. Je teplé ale ne žhavé počasí – ideální pro objevování krás a památek v destinaci

Osobně za největší výhodu předsezónní květnové nebo červencové dovolené v přímořských oblastech považuji, vymetené nebe, prozářené teplým, ale ne žhnoucím sluncem. Vnitrozemí přímořských oblastí ani ulice měst ještě nejsou rozpálené. Tedy teplota a počasí ideální na objevování krás a památek i s malými dětmi. Tohle by si pod srpnovým sluncem troufli podniknout jen skuteční blázni. Však kdo by chtěl celý den poslouchat, jaké je jim nesnesitelné horko. A každých pět minut slyšet zezadu auta: „Uf, to je vedro, pusťte klimatizaci“, která beztak běží na plné obrátky.

Je jasné, že i děti, které letí s rodiči na dovolenou před sezónou, se chtějí především čachtat v moři nebo v bazénu. I tak budou povětšinou „remcat“, že ten chrám je nuda a ta soutěska je hnusně dlouhá. Nicméně, vzhledem k tomu, že nebudou unavené horkem, občas se uvolí říct: „to je hustý” a na náš požadavek „co se ti nejvíc líbilo, známkuj od jedné do deseti“, budou ochotné odpovídat. Co víc přát. Už jen koupit si dovolenou na první možný termín.