Tropické pestrobarevné ryby v Rudém moři v Egyptě

4 hlavní důvody, proč se alespoň jednou, vydat na dovolenou do Egypta

Pokud zatoužíte po létě v době, kdy u nás ještě vládnou jarní plískanice, a cítíte se pod psa, v zemi boha slunce Egyptě vás čeká příjemné lenošení i spousta zážitků. Ať už zamíříte do některého z vyhlášených přímořských letovisek, vyjedete si lodí po Nilu, nebo se vydáte do Káhiry za pyramidami a tajemnou Sfingou, Egypt vás pokaždé překvapí.   

V Egyptě najdete odpočinek na břehu Rudého moře

K nejznámějším turistickým cílům patří Hurghada, jež se rozkládá přímo na břehu Rudého moře a láká především ty, kteří si v záři slunečních paprsků chtějí užít odpočinkovou dovolenou. V jižní moderní části Hurghady zvané Sakkala, kde život neutichá ani v pozdních nočních hodinách, se nachází rybářský a sportovní přístav. Denně odtud vyplouvají lodě na výpravy za poznáním barvitého podmořského světa Rudého moře. Druhou zajímavou částí Hurghady je Dakar neboli Downtown, kde na vás dýchne nefalšovaná atmosféra arabského světa. Nachází se zde několik mešit, bazar a nepřeberné množství obchůdků se zbožím, o něž se dá donekonečna smlouvat. Můžete také posedět v některé z čajoven, zakouřit si vodní dýmku a konečně přestat spěchat. Jste přece na dovolené. Ti, kteří si nepotrpí na masovou turistiku, zase ocení letovisko Marsa Alam ležící asi dvě stě kilometrů jižněji. Zdejší hotelové resorty, připomínající krásu tropických ostrovů, uspokojí i nejnáročnější klientelu. V průzračných modrých lagunách objevíte nedotčené korálové útesy, které vytvářejí fascinující podmořské zahrady. Příjemná teplota vody umožňuje šnorchlování i potápění po celý rok a pozorovat bezstarostná hejna pestrobarevných rybek a dalších obyvatel vzácného korálového světa je skutečný zážitek. Že jste to ještě nezkusili? Nejvyšší čas to napravit.

Západ slunce nad mořem v hotelovém komplexu v Hurgádě
Západ slunce nad mořem v hotelovém komplexu v Hurgádě

Ke starověkým památkám Egypta je nejblíže z Hurghady

Nechcete-li jen ležet na pláži a koupat se v prohřátých vodách Rudého moře, ale poznat také slavné památky starověkého Egypta, Hurghada je ideálním východiskem pro výlety. Záleží jen na tom, co vás láká nejvíc a kam chce zamířit nejdřív. Hlavní město Egypta Káhira je mocnou vábničkou pro návštěvníky z Evropy. Zapomeňte však na romantické chvíle ve stínu osamělých pyramid v poušti a připravte se na to, že všechny káhirské památky jsou neustále v obležení turistů z celého světa.  Slavná trojice pyramid v Gíze leží na samém okraji Káhiry, která se k nim rychle rozpíná. Všechny tři jsou vskutku obrovské – kdybyste chtěli obejít největší z nich, Cheopsovu, která byla postavena před dvěma a půl tisíci lety, ujdete celý kilometr. Na fotografiích to vypadá, že těsně vedle nich trůní Sfinga, ale ve skutečnosti jsou od sebe dost daleko, takže mezi pyramidami a Sfingou pendlují turistické autobusy. Tajuplná socha s lidskou hlavou a lvím tělem je 20 metrů vysoká, 73 metrů dlouhá a lze si ji prohlédnout jen z vyhlídkového ochozu. 

Egyptské pyramidy
Egyptské pyramidy

Nejlépe poznáte památky v Egyptě na romantické plavbě po vlnách Nilu

Památky v Káhiře ale netvoří veškeré bohatství starověkého Egypta. Kdyby nebylo Nilu, nejspíš by nevznikla jedna z nejvyspělejších civilizací starověku. Tato řeka pro Egypt znamenala a dodnes znamená život a podél jejích břehů se v době panování faraónů stavěly nejmonumentálnější chrámy. Nejlépe se k nim dostanete z lodi (se službami pěti hvězdičkového hotelu) na trase mezi Luxorem a Asuánem, a proto plavba po Nilu patří k nejžádanějším turistickým atrakcím. Cestou navštívíte několik více či méně zachovalých staveb – v Kom Ombo uctívali krokodýlího boha Sobka, v Dendře a v Edfu vznikly chrámy k poctě boha Hora a bohyni Isis patřila svatyně na ostrově Philae. „Největší zážitek však na vás čeká v Luxoru. V místech, kde se rozkládalo hlavní město staroegyptské říše Veset, stojí na východním břehu Nilu velkolepý luxorský chrám a ohromující chrámový komplex v Karnaku, který zdobí „kamenný les“ 130 sloupů vysokých 24 metrů. Obě svatyně byly kdysi obklopeny rozlehlými kvetoucími zahradami, spojovala je tříkilometrová alej vroubená sochami sfing a jejich obrovská rozloha i velkolepá nádhera dodnes vzbuzují obdiv,“ říká mluvčí cestovní společnosti FIRO-tour Eva Němečková.

Luxor při západu slunce, pohled z řeky Nilu
Luxor při západu slunce, pohled z řeky Nilu

Údolí králů, další ze zázraků starověkého Egypta

Na západním břehu Nilu, který byl zasvěcen mrtvým, se nachází proslulé Údolí králůpětašedesáti hrobkami egyptských panovníků. Můžete navštívit i nádherně vyzdobenou hrobku mladičkého Tutanchamona, v níž však zůstal jen faraonův sarkofág. Na tento zážitek určitě jen tak nezapomenete, i když ostatní drahocenné předměty, včetně posmrtné zlaté masky, jsou vystaveny v Národním muzeu v Káhiře. Z celkového počtu 65 hrobek je jich zpřístupněna sotva třetina a i ty se opakovaně mění, protože davy návštěvníků mají zhoubný vliv na jejich neuvěřitelně zachovalou vnitřní barevnou výzdobu. A poslední památkou, která k cestě po Nilu samozřejmě patří, je terasovitý skalní chrám zasvěcený královně Hatšepsut. Tato žena, která vládla celých 22 let a dovedla zemi k nebývalému rozkvětu, patřila k nejpozoruhodnějším osobnostem starověkého Egypta a dodnes zůstává nerozluštěnou hádankou.

Tutanchamonova královská hrobka v Údolí králů v Luxoru, dědictví UNESCO
Tutanchamonova královská hrobka v Údolí králů v Luxoru, dědictví UNESCO