17 tradičních řeckých jídel, které byste měli ochutnat během vaší dovolené v Řecku

Upřímně – kolikrát jste už byli na dovolené a jediné, co jste jedli, byli jídla z hotelové restaurace? Netvrdíme, že je to špatné, ale udělat to v Řecku by byla opravdu velká škoda. Místní restaurace totiž nabízejí z řecké kuchyně mnohem více, a věřte, stojí to za to. Jaké řecké speciality byste tedy během své dovolené v této krásné zemi měli ochutnat?

Vybrali jsme pro vás 17 těch nejznámějších, ze kterých si určitě vyberete – ať už máte rádi masitá jídla, vegetariánské nebo sladké. 🙂


Tzatziky

Toto jídlo je takové velmi jednoduché, jak moc je dobré. Jde o bílý jogurt s nastrouhanou okurkou, česnekem a kořením. Podává se obvykle jako předkrm nebo jako příloha k salátům či do gyrosu. A určitě si ho zamilujete.


Fasolatha

Toto tradiční řecké jídlo sice není ve světě velmi známé, ale přesto zastává čestné místo v řecké kuchyni. Jde o jednoduchou, ale zato vydatnou fazolovou polévku z bílé fazole, rajčat a zeleniny, jako jsou cibule, mrkev či celer. Často se dochucuje tymiánem, petrželkou a bobkovým listem.

Koulouris

Vidět Řeky, jak jedí Koulouris, kulaté pečivo posypané sezamem, můžete především ráno, když si ho dávají spolu s kávou na cestě do práce. Jde tedy o běžnou snídaňovou „to go“ klasiku.

 

Baklava

Oblíbený sladký zákusek baklava je skutečnou pochoutkou. Jde o koláč, který tvoří několik vrstev listového těsta, které spojuje směs sekaných ořechů se sladkým medem či sirupem.

Dolmades

Jako přílohu k hlavnímu jídlu můžete v Řecku dostat dolmades – vinné listy plněné rýží, masem a bylinkami, zapečené s omáčkou z vajec a citronu.

 

Choriatiki

Toto jídlo je při návštěvě Řecka povinnou jízdou. Jde totiž o vyhlášený řecký salát, který se skládá z rajčat, okurek, salátu, cibule, oliv, slaného sýru feta, a to vše polité kvalitním olivovým olejem. I vám se sbíhají sliny?


Taramosaláta

Tato řecká specialita se obvykle podává jako předkrm na toustech nebo jako dip. Připravuje se z chleba, který se nejprve namočí ve vodě a následně dobře vyždímá. Do něj se pak přidává cibule, olivový olej, jikry, citrónová šťáva a někdy i smetana či česnek.

Souvlaki

Jídlo, které můžeme označit za řecký fastfood. I to je souvlaki, které se připravuje z naložené jehněčího koz nebo kůzlat, která se jako špíz opéká na špejli. Ugrilované maso se pak podává v pita chlebu s rajčaty, cibulí, chilli a tzatziky.

Toto jídlo je přitom velmi podobné rozšířenému gyros, který však na rozdíl od souvlaki tvoří na sobě naskládané plátky masa, opékané na svislém rožni.

Saganaki

Tento řecký pokrm je nám určitě velmi blízký. Jde totiž o řeckou obdobu smaženého sýra. Většinou se připravuje z ovčího nebo kozího sýra na malé pánvi a podává se pokapaný citronovou šťávou.

Sfougata

Při smaženém jídle ještě zůstaneme. Oblíbenou řeckou smaženou specialitou je totiž i sfougata, v oleji smažené kuličky, které se připravují ze směsi vajec, sýra a koření.

Spanakopita

Nejběžnějším řeckým koláčem není ani tak sladká baklava, jako spíše špenátová spanakopita. Jde o slaný špenátovo-sýrový koláč z listového těsta, ochucený koprem. Na jeho přípravu se používá samozřejmě tradiční řecký feta sýr.

Loukoumades

Na první pohled se mohou laukomades podobat smažené kuličky sfougata. Tentokrát však jde o sladké jídlo, které je velmi podobné našim klasickým koblihy. Řekové je však nejedí pouze během masopustu či Vánoc, ale kdykoliv, když jim na ně přijde chuť. Podávají jejich polité medovým sirupem a se špetkou skořice, bohatě posypané lískovými ořechy.


Galaktoboureko

Pokračujeme sladkými chutěmi. Nyní vám představíme oblíbený řecký dezert galaktoboureko. Ještě jednou … ga-lak-to-bou-re-ko. Skutečně to má těžký název. 🙂

Jde o krupicové koláče z listového těsta zalité sladkým sirupem a vonící po pomerančích. Nejlépe chutnají čerstvě vytažené z trouby.


Pastitsio

Řecké jídlo Pastitsio se velmi podobá italskému lassagne . Vyrábí se z vrstveného mletého hovězího nebo jehněčího masa s omáčkou. Na rozdíl od lasagní se však Pastitsio dělají s malými makaróny, ne s těstovinovými pláty.


Fava

Fava je řecká pomazánka ze žlutého polo suchého hrachu, dosti podobná hummus. Rozvařený hrášek se rozmíchá s citrónovou šťávou, česnekem a pak se posolí a okoření. Výborná věc pro vegetariány. 🙂

Musaka

Přestože je musaka tradičním jídlem na celém Balkáně a Středním východě, její nejznámější varianta připravují právě Řekové.

Jídlo se skládá z vrstev mletého masa podušeného s cibulí a česnekem, lilku, rajčat a bešamelové omáčky.

Pozor, když se rozhodnete ochutnat řeckou musaku, hledejte opravdu kvalitní restauraci. Jinak můžete dostat jen podřadný rozmražený polotovar, který vám může zkazit dojem z tohoto výborného jídla.


Olivy

A jaký by to byl seznam tradičních řeckých jídel, kdybychom tu nezmínili olivy? Když budete v Řecku, určitě si je dopřejte a udělejte si i zásoby na domov.

Chutnají skvěle a pokud natrefíte na skutečně kvalitní, jsou nesrovnatelně lepší od těch, které mají uvnitř mandle, jsou hotovou lahůdkou. 🙂

Dostali jste chuť na dovolenou v Řecku? Vyberte si ji za super cenu v CK FIRO-tour