10 tipů na pohodové cestování s dětmi

1. Nenechte nic náhodě

Pokud jste dříve rádi cestovali jen tak na blind, s dětmi už to tak dobrý nápad není. Teď se opravdu vyplatí vše rezervovat dopředu. Určitě nechcete po náročné cestě s dětmi lítat z jednoho ubytování do druhého nebo skončit v nějakém domě hrůzy jen proto, že ty nejlepší hotely jsou už dávno plné. Stejně tak, když dětem naslibujete nějaké aktivity či atrakce, ověřte si, jak dlouho dopředu se musí zabookovat a raději vše zamluvte předem. To stejné platí při transportech, kde zase při pozdní rezervaci můžete skončit každý člen rodiny v jiném vagónu nebo na druhé straně letadla.

2. Plánujte s dětmi

Ať už jsou vašim dětem tři, šest nebo deset let, určitě je zapojte do plánování vaší dovolené. Zeptejte se jich, kam by se chtěli podívat, co by chtěli vidět a co zažít. Možná budete překvapení, kolik toho o dané destinaci ví a s velkou pravděpodobností takto objevíte spoustu nových míst a možností, které byste jen s partnerem třeba úplně minuli. Děti se budou mít na co těšit a sami se tak stanou spolutvůrci vaší cesty.

3. Zkontrolujte jim kufry

Je super nechat děti, ať si s sebou sbalí, co chtějí – oblíbené oblečení, knížku, hračky. Dejte jim také seznam věcí, které s sebou určitě musí mít. Více než jinde tu ale platí: důvěřuj, ale prověřuj, proto jim jejich zavazadlo pořádně prohlédnětě, jestli tam náhodou místo hromádky oblečení nezaujímá čestné místo půlmetrový plyšák nebo zda si s sebou nesbalili půlku knihovny. Tuto kontrolu prověďte těsně před odjezdem, protože dětský baťůžek se může během noci záhadně přebalit.

1

4. Nespěchejte

Jedna z nejlepších věcí, kterou můžete udělat, je dát si pěkně načas. Všude – na letišti, na přesuny, na aktivity. Ke každé části vašeho naplánovaného harmonogramu si připočítejte nějakou tu půlhodinku navíc. Děti milují objevování a všude je něco zaujme, pokud jim nedopřejete čas na tyto průzkumy, budou se cítit uhoněné a ve stresu. Dost možná vás taky potká spousta nečekaných událostí (jako třeba “Mami, musím čůrat! Hned!”), takže deset minut na přestup vážně nestačí.

5. Cestujte veřejnou dopravou

Cesta autem je sice nejpohodlnější, pro děti ale většinou taky nejnudnější. Nebojte se, vystupte z komfortní zóny a zajeďte si na výlet autobusem, urazte kus cesty vlakem, půjčte si kola nebo podnikněte výlet lodí. Pro děti to bude obrovský zážitek a vy si odpočnete od řízení.

2

6. Nedejte šanci bakteriím

Je jedno, jestli cestujete do Bolívie nebo do Českého Krumlova, antibakteriální ubrousky a gel na ruce budou vašimi novými nejlepšími přáteli. Děti si budou chtít na všechno sáhnout, vše ochutnat a vše prozkoumat. S tím nic nenaděláte. Můžete ale zmírnit následky a vyhlásit bacilům desinfekční válku.

7. Vybavte svou lékárničku

Vás možná hned tak něco neskolí, děti jsou ale na cestách mnohem náchylnější ke všemožným nemocím a nevolnostem. Změna režimu, nové prostředí, časté přesuny, to vše hraje roli. Vaše lékárnička by s tím měla počítat a být zásobena vším od léků proti bolesti, náplastí, teploměru,  krému po opalování až po živočišné uhlí a kvalitní repelent.

8. Mějte přiravenou zásobu aktivit

Děti potřebují pořád něco dělat. A pořád znamená pořád. Během cestování vás čeká spousta přesunů a čekání, které je potřeba zaplnit různorodými aktivitami. Mějte tedy stále po ruce karty, knížku nebo omalovánky. Dnes s sebou už naštěstí nemusíte tahat hromadu hraček, protože děti bohatě zabaví jeden tablet nabitý zajímavými hrami. Pokud však nejste zastánci elektronických her pro děti, zkuste si třeba vymyslet vaši rodinnou hru, kterou se můžete zabavit, kdykoliv na vás přijde nuda.

3

9. Označte si je

Největší noční můrou všech rodičů je, že se jim jejich dítko na cestách ztratí. Že to není možné?! Mnoho rodičů to vidí po nemilé zkušenosti jinak. Své děti tedy raději pořádně označte, dejte jim třeba náramek s vaším telefonním číslem nebo alespoň kartičku do baťůžku. Na nejrušnějších místech, jako je letiště nebo velké kulturní akce, se nebojte těžšího kalibru a natvrdo jim na ruku propiskou napiště kontakt na vás. Snažte se, aby vaše děti vždy znaly jméno hotelu, ve kterém jste zrovna ubytovaní a věděly, co mají v případě ztracení se dělat.

10. Dejte jim deník a foťák

Psali jste si dříve na vašich cestách deník a vozili domů stovky fotek, ale teď vám na to jaksi nezbývá čas ani energie? Dejte tento úkol na starosti dětem. Pořiďte jim cestovatelský deník, levný foťák a nechte je tvořit. Vysvětlete jim, že vše musí poctivě dokumentovat a zaznamenávat. Nejen, že se budou cítit důležitě a budou mít neustále co dělat, ale také se toho spoustu naučí o navštívených zemích a místech, protože budou potřebovat spoustu informací.

4

Cestovní kancelář FIRO-tour nabízí nespočet zájezdů ušitých na míru rodinám s dětmi, takže neváhejte a pojďte si vybrat další cestovatelské dobrodružství, které s dětmi podniknete. Jako zajímavý tip pro dovolenou s dětmi plný soutěží zábavy a her, je pak vybrat hotel s dětským klubem firáček, kde se žádné dítko nebude s maskotem Fínou nudit.

Autorka: Kateřina Jamborová