10 důvodů, proč by měl každý fanoušek Game of Thrones navštívit chorvatský Dubrovník

Také patříte k fanouškům seriálu Game of Thrones? Pak pro vás máme několik skvělých tipů na dovolenou v chorvatském Dubrovníku. Právě zde se totiž natáčelo množství ikonických scén tohoto seriálu.

O tom, že americký dobrodružně-fantastický seriál Game of Thrones z produkce televize HBO patří k těm nejlepším seriálům, jaké kdy spatřily světlo světa, nemůže pochybovat snad nikdo. Neuvěřitelně dramatický děj, nečekané zápletky a úžasné scenérie oceňují nejen miliony fanoušků z celého světa, ale i kritici.

Několik lidé přitom stále netuší, že množství scén seriálu nevznikalo jen díky fantazii filmařů a počítačové technice. Mnohé z nich se nacházejí jen nedaleko, v námi oblíbeném Chorvatsku.

Před premiérou sedmé série, která byla 16. července 2017, vás tedy provedeme kouzelnými chorvatskými místy, které jistě osloví každého fanouška Game of Thrones. Toto jsou ona:

1. Dubrovník je v podstatě Kings Landing (Králův přístav)

Nejvíce všech scén Game of Thrones, které se natáčely v Chorvatsku, vzniklo právě v městě Dubrovník. Toto historické město, známé také jako Perla Jadranu, se nachází v jižní Dalmácii na Jadranu a bylo založeno již v 7. století.

Podle CNN je právě Dubrovník jedním z 10 nejzachovalejších středověkých měst na světě. Proto se nelze divit, že si filmaři vybrali na natáčení seriálu právě lokality Dubrovníku.

Slova však nedokáží říci tolik jako obraz. Porovnejte si tedy sami fotografie Dubrovníku a seriálového Kings Landing. Podobnost zaručena.

2. Schody před kostelem svatého Dominika

Uvnitř historického Dubrovníku se natáčela i většina scén z tržišť či scéna, kdy městská hlídka Zlatých plášťů (Gold Cloaks) zavraždila jednoho z „nelegitimních“ synů Krále Roberta.

Místo, které můžete vidět na obrázku níže, jsou schody vedoucí do kostela sv. Dominika.

Lokality v okolí kostela sv. Dominika vám přitom budou připomínat i další scény ze seriálu. Snad nejznámější ze všech je pochod studu, který musela absolvovat Cersei Lannister a při kterém procházela i ulicí sv. Dominika.

3. Jezuitské schodiště

Pochod studu, který vedl přes ulice Dubrovníku, se začal přímo na krásném barokním jezuitském schodišti v tomto městě. Tyto schody vedou až k jezuitskému kostelu sv. Ignáce z roku 1738 a se staly místem, kde vznikla jedna z nejikoničtějších scén celého seriálu.

Zajímavostí přitom je, že městská církev kvůli nahotě herečky nejdříve natáčení scén pochodu hanby zakázala. Filmařům se však nakonec podařilo získat povolení.

4. Etnografické muzeum

V centru Dubrovníku najdete i exteriér Malíčková bordelu (nebo jinak – nevěstince Petyra Baelisha J). Samozřejmě, ve skutečnosti nejde o žádný noční klub ani nic podobného. Uvnitř této budovy ze 16. století najdete zajímavé etnografické muzeum, ve kterém naleznete například tradiční chorvatské kroje a textilie.

5. Brána Ploče

Východní vstup do Starého města v Dubrovníku tvoří brána s názvem Ploče, která byla postavena v románském stylu na konci 14. století. Brána sestává z vnitřní i vnější sekce a spojuje ji kamenný most. V seriálu Game of Thrones tato brána sloužila jako vstup do Červené bašty, do které například vcházela Cersei Lannister po ukončení jejího pochodu hanby.

Pohled na bránu Ploče se vám naskytne i z mola, které se nachází jen nedaleko. Na tomto molu se natáčela scéna, kde se Sansa Stark spolu s Malíčkem povídali o útěku Sans z Králova přístavu.

6. Pevnost Bokar

Jedním z obranných bodů západní brány Ploče byla pevnost Bokar, která spolu s věží Minceta a pevností Lovrijenac ochraňovali západní vstup do města.

V seriálu právě na ní vedly spolu dialog Tyrion s Varyš o strategiích bojů na obranu města před vojsky Stannisa Baratheon. Tato středověká pevnost, stejně jako ta, která bude následovat, je celoročně zpřístupněna veřejnosti. 🙂

7. Pevnost Lovrijenac

Oproti pevnosti Bokar se nachází pevnost Lovrijenac, jejíž filmová verze se od té skutečné až tak moc neliší. Nemyslíte? (Viz obrázek výše)

Pevnost Lovrijenac stojí na 37 metrů vysoké skále nad hladinou moře. Návštěvníci, kteří si „vyšlápl“ 175 schodů, které vedou k impozantnímu majáku této budovy, objeví místa, kde se konal turnaj na počest svátku krále Joffreyho, jakož i místo, kde se v sezóně dva domlouvala Cersei s Malíčkem.

Podívejte se na scény, které se natáčely na pevnosti Lovrijenac ze seriálu:

8. Věž Minceta

Snad nejvýznamnější částí hradeb města Dubrovník je okrouhlá věž Minceta, jejíž zdi dosahují tloušťku až 6 metrů. Tato věž se začala stavět už v roce 1913 a je nejvyšším bodem hradeb. Naskýtá se z ní tedy krásný výhled na celý historický Dubrovník.

Navíc i ona si „zahrála“ svou roli v seriálu. Pamatujete si na scénu, kdy se Khaleesi (Daenerys Targaryen) snažila najít vstup do Domu neumírajících (House of the Undying)? Ano, nachází se ve věži Minceta. 🙂

9. Opuštěný hotel Belvedere

Přibližně dva kilometry jižně od historického centra Dubrovníku se nachází starý opuštěný hotel s názvem Belvedere z 80. let minulého století.

zdroj: Erik R./brandsandfilms.com

Tento kdysi luxusní hotel je dnes opuštěný a částečně zdemolován a vstup do něj není povolen. Přesto láká zvědavých turistů. Samozřejmě, i tentokrát to je díky seriálu Game of Thrones.

Ve čtvrté sérii se totiž právě v areálu tohoto hotelu odehrála bitva mezi princem Oberynom a Horou (The Mountain).

zdroj: HBO

Při návštěvě opuštěného hotelu však namísto seriálového „místa boje“ čekejte jen opuštěnou terasu s logem fotbalového týmu.

zdroj: Erik R./brandsandfilms.com

10. Ostrov Lokrum (nedaleko Dubrovníku)

Ke konci naší Game of Thrones pouti městem Dubrovník a jeho okolím zavítáme ještě i na malý ostrov Lokrum, který je od Dubrovníku vzdálen jen 15 minut taxi lodí. Proč v souvislosti se seriálem vzpomínáme tento ostrov?

Právě na tomto ostrově se totiž natáčely scény, které se odehrávaly ve starobylém městě Qarth (City of Quarth), kde dostala Daenerys Khaleesi mrazivé přivítání od krále zvaného „Spice King“ a kde se ji čaroděj PYATT Pree pokusil okrást o její draky.

Chorvatsko však kromě Dubrovníku a okolí nabízí i další lokality, které divákům připomenou scény ze seriálu Game of Thrones.

Arboretum Trsteno, Diokleciánův palác či pevnost Klis nedaleko Splitu, ani tato místa byste neměli vynechat vedle své chorvatské Game of Thrones dovolené. 🙂 Věříme, že jsme vás inspirovali.

Pojeďte na dovolenou do Chorvatska autem s CK FIRO-tour